logo
We wish to share knowledge about Jesus and the christian faith.
Startsiden> Activități de Paște> Easter box> Cutia de Paste

Page info

Skrevet av Jesusnett Dato19-03-16 21:41 Treff248 Kommentar0

Innhold

Cutia de Paste Acest mestesug l-am invatat de la un prieten Englez de al meu. Imi place sa o fac in fiecare an cu cei trei copii ai mei, deoarece este un mod de a ne aduce aminte ce a facut Isus pentru noi de Paste. Copii mei abea asteapta sa faca cutia de Paste in fiecare an, si sper ca si copiii vostrii sa fie incantati de aceasta! Ai nevoide de: 1. Du-te la un magazin de incaltaminte si cere-le o cutie goala de incaltaminte de care nu mai au nevoie. 2. Cumpara 7 oua de plastic care se deschid in jumatate 3. Ai nevoie de niste paie sa pui pe baza cutiei. 4. Hartie sa poti acoperi cutia. 5. Decoratii sa poti decora cutia. 6. Scrie cele 7 versete din Biblie unde Isus spune: "Eu sunt..." 7. Un pachet cu oua mici de ciocolata. In Vinerea Mare: 1. Acopera cutia cu hartie 2. Decoreaza cutia 3. Pune paiele la baza cutiei. 4. Vorbeste cu copiii despre cele 7 "Eu sunt" care Isus le-a spus, si despre semnificatia lor. 5. Pune fiecare "Eu sunt" intr-un ou diferit. 6. Pune ouale in cutie si pune capacul pe cutie. 7. Explica-le copiilor ca aceasta este ca si cum Isus ar fi in mormant dupa ce a murit. 8. Explica-le copiilor ca nu au voie sa atinga cutia pana in dimineata din Duminca mare. Sambata seara: 1. Cand copiii dorm, deschide cutia si scoate toate ouale. 2. Scoate din fiecare ou foaie de hartie pe care scria "Eu sunt...", iar in schimb pune ouale de ciocolata. 3. Ascunde ouale de plastic undeva prin casa. Duminca mare de Paste: 1. Lasa-i pe copii sa descopere ca, cutia a fost deschisa (la fel cum Isus inviat din morti si a iesit din mormant) si ca ouale au disparut. 2. Spune-le copiilor sa caute ouale prin casa!
0
Jesusnett er tilsluttet Normisjon.
Vi er forpliktet på Bibelen og den evangelisk lutherske bekjennelse.
Tekster kan fritt kopieres om de publiseres uavkortet og forfattere og nettstedet oppgis.
Bilder og illustrasjoner kan bare benyttes etter nærmere avtale.
Henvendelser rettes til maryanette@skaaheim.com.
Gaver til vårt arbeid for å spre Jesu ord mottas med stor takknemlighet!

Gavekonto: 1503 73 41190
Jesusnett er et misjonsprosjekt i Normisjonen.

Du finner oss i
Normisjonens prosjektkatalog
Jesusnett
Copyright © jesusnett.com. Alle rettigheter reservert.