logo
We wish to share knowledge about Jesus and the christian faith.
Startsiden> Articole de Paște> Påskedag> ZIUA DE PASTI !

Page info

Skrevet av Jesusnett Dato19-03-16 23:45 Treff417 Kommentar0
 

Innhold

Ziua de pasti !

Mesaj a lui Alexander Colstrup

Traduse în limba română de Claudio Mihaiu

Matei 28:1-10

1. La sfarsitul zilei Sabatului, cand incepea sa se lumineze inspre ziua dintai a saptamanii,

Maria Magdalena si cealalta Marie au venit sa vada mormantul.

2. Si iata ca s-a facut un mare cutremur de pamant; caci un inger al Domnului s-a coborat din cer,

 a venit si a pravalit piatra de la usa mormantului si a sezut pe ea.

3. Infatisarea lui era ca fulgerul, si imbracamintea lui alba ca zapada.

4. Strajerii au tremurat de frica lui si au ramas ca niste morti.

5. Dar ingerul a luat cuvantul si a zis femeilor: "Nu va temeti; caci stiu ca voi cautati pe Isus care a fost rastignit.

6. Nu este aici; a inviat, dupa cum zisese. Veniti de vedeti locul unde zacea Domnul;

7. si duceti-va repede de spuneti ucenicilor Lui ca a inviat dintre cei morti. Iata ca El merge inaintea voastra in Galileea; acolo Il veti vedea. Iata ca v-am spus lucrul acesta."

8. Ele au plecat repede de la mormant, cu frica si cu mare bucurie, si au alergat sa dea de veste ucenicilor Lui.

9. Dar iata ca le-a intampinat Isus si le-a zis: "Bucurati-va!"

Ele s-au apropiat sa-I cuprinda picioarele si I s-au inchinat.

10. Atunci Isus le-a zis: "Nu va temeti;

duceti-va de spuneti fratilor Mei sa mearga in Galileea: acolo Ma vor vedea."

 

Citim despre cele doua Marii care s-au trezit disdedimineata. Inainte sa se lumineze. Si au inceput sa se indrepte catre mormant. Un lucru important este ca aceste femei l-au vazut pe Isus mort pe cruce.

Au fost alaturi de El tot drumul, deci pentru ele Isus era mort.

Iar experienta lor le spunea ca atunci cand oamenii mor, raman morti.

Cred ca si tu si eu avem aceeasi perceptie .

Asadar au mers sa il caute pe Hristos cel inviat. Desi ar fi fost plauzibil de presupus ca TOTI prieteni lui Isus si-au spus unii altora: Sa mergem sa il vedem pe Domnul cand va invia dintre morti. Dar totusi nu au facut asta. Ele mergeau sa il miruiasca pe Hristos cel mort si sa isi aduca ultimiile omagii.

 Asta facem cand vizitam un mormant – ne luam un ultim ramas bun. 

Nu era niciun dubiu ca el era mort. Iar ei erau descumpaniti. Nu ne dam seama cat de mult au reusit ele sa proceseze inainte, daca s-au intrebat cine ar fi putut sa mute piatra cea mare din fata mormantului,

 dar cel putin ele au venit la mormant. Si avand in vedere ca ele nu erau obisnuite ca oamenii sa invie,

au fost cu siguranta socate atunci cand au ajuns la mormant.

Cand femeile ajung la mormant, aud un cutremur puternic de pamant iar atunci vand un inger care muta

 piatra si aud :   El a inviat! Deodata regulile astea despre viata si moarte s-au schimbat.

El a inviat!

El a inviat!

El a inviat!

Au plecat degraba de la mormant, infricosate, dar pline de bucurie si au fugit sa le povesteasca ucenicilor cele intamplate. Iar ele au istorisit unora care la randul lor au istorisit altora, care au istorisit altora, care la randul lor au istorisit altora…..

In ziua de pasti Isus isi indreapta privirea inainte. El incepe urmatorul capitol din istoria mantuirii: Mergeti si spuneti fratilor mei sa mearga in Galileea, pentru ca acum mantuirea este implinita,

acum timpul misiunii incepe. Misiunea este capitolul nostru din istoria mantuirii. Evanghelia a ajuns pana si in poporul nostru, iar noi suntem preocupati sa o transmitem mai departe, atat alor nostrii cat si altor popoare. Avem un Mantuitor viu, si un mesaj viu, un mesaj despre speranta si viitor pentru toti cei care cred.

 Aceasta este evanghelia Zilei de Paste.

Un paste binecuvantat!

Alexander Colstrup


 

 

 

0

Kommentar liste

Ingen kommentar

Jesusnett er tilsluttet Normisjon.
Vi er forpliktet på Bibelen og den evangelisk lutherske bekjennelse.
Tekster kan fritt kopieres om de publiseres uavkortet og forfattere og nettstedet oppgis.
Bilder og illustrasjoner kan bare benyttes etter nærmere avtale.
Henvendelser rettes til maryanette@skaaheim.com.
Gaver til vårt arbeid for å spre Jesu ord mottas med stor takknemlighet!

Gavekonto: 1503 73 41190
Jesusnett er et misjonsprosjekt i Normisjonen.

Du finner oss i
Normisjonens prosjektkatalog
Jesusnett
Copyright © jesusnett.com. Alle rettigheter reservert.