Hjem Spørsmål og svar Hva er det å bli åndsdøpt?

Hva er det å bli åndsdøpt?

5 min lest
0
0
974

Spørsmål:
Due

Hei,

Hva vil det si å være åndsdøpt? Kan man ha den hellige ånd uten å være «døpt i ånden»? Er dette en forutsetning for frelsen?

Kristina 


Svar:

Hei Kristina!

Først må vi ha klart for oss hva vi mener når vi taler om å bli døpt i Ånden. Uttrykket brukes i noen sammenhenger om en spesiell opplevelse en kan ha av Den Hellige Ånd.. Noen mener at en uten en slik opplevelse ikke kan være en rett kristen eller i alle fall ikke kan ha Åndens kraft og utrustning. Dette er det ikke bibelsk dekning for. Det noen kaller å bli døpt i Ånden, kalles i Bibelen å bli fylt av Ånden. Da er det tale om DHÅs virke i menigheten og den enkeltes liv i bestemte situasjoner hvor det på en spesiell måte er behov for Åndens kraft og utrustning. Og da er det ikke bare tale om spesielle følelsesmessige opplevelser. Paulus var fylt av DHÅ da han talte for Det høye råd Apg 4,8-12. Barnabas var fylt av Ånden da han skulle veilede den nye menigheten i Antiokia  Apg 6,3. Og da menigheten i Jerusalem ba etter at Peter ved et under hadde sluppet ut av fengsel, skalv stedet de var på og de ble fylt av Ånden Apg 4,31. Da DHÅ ble utgydt over disiplene på pinsedag, ble de fylt av DHÅ slik at det de sa, ble forstått av alle som hørte Apg 4,2.

Noen mener at tungetale er et avgjørende tegn på at en slik bli fylt av Ånden. Det er ikke riktig ut fra Guds ord, for ingen av de stedene det er tale om å bli fylt av Ånden, er tungetale nevnt. Tungetale er en nådegave som ikke alle skal ha 1.Kor 12,30.

Nå ser vi i Apg 1,5 at det som skjedde på pinsedag, også omtales som å bli døpt med DHÅ. Det er fordi det som da skjedde, kommer med noe helt nytt ved Jesu frelsesgjerning. Ånden gir ikke bare kraft i bestemte situasjoner, den formidler først og fremst frelsen i Jesus Kristus. Derfor bør vi bare tale om å bli døpt i Ånden når det er snakk om å bli frelst ved dåp og tro. Paulus skriver i 1.Kor 12,12-13 at vi alle ble døpt med èn Ånd til fellesskap med Kristus og hverandre.

Konklusjonen er at alle som er døpt og tror på Jesus, er Ånds-døpt. Det som kalles å bli fylt av DHÅ er ikke en forutsetning for frelsen, men noe vi skal få be om når vi trenger Guds kraft og visdom.

Vennlig hilsen
Anfin Skaaheim


Har du et spørsmål? Klikk her for å fylle ut skjemaet til svar-panelet

Tidligere generalsekretær i NKSS, Indremisjonsselskapet og Normisjon, prest og forfatter.

 • hender jord10

  Født på nytt – Hva er det?

  Hva vil det si å bli født på nytt? Hva skal til og når har en visshet om at en er født på …
 • Due

  Faller man i Ånden?

  Spørsmål: Hvor i Bibelen står det at man blir berørt av Den hellige ånd på en sånn måte at…
 • Due

  Hva er min nådegave?

  Spørsmål: Hei! Hvordan finner jeg ut hva min nådegave er? Aurora   Svar: Hei Aurora! …
Last flere relaterte artikkler
 • Anfin 850 high res (retusjert varmere farge)

  Anfin’s siste taler

  Anfin’s siste taler før hans død, talt i Melhus bedehus 19-20.2.2016 Anfin Skaaheim …
 • Anfin Skaaheim

  BIBELSKE UTTRYKK I NORSK DAGLIGTALE

  Taler: Anfin Skaaheim Kåseri holdt i forbindelse med bibelmaraton i Solvangkirken, Tønsber…
 • Anfin Skaaheim

  Nye former for kristent samliv?

  Etter det fatale kirkevalget i høst har vi sett en utvikling som virker skremmende for oss…
Last flere av Anfin Skaaheim
 • mann-ber1

  Kan jeg bli gud?

  Kan jeg bli gud? Jeg føler meg ofte guddommelig når jeg står opp. Eneste jeg drikker er he…
 • baal-fest1

  Hva er fortapelse?

  Det er noe jeg strever med å akseptere. Den gjelder det største alvoret i Bibelen, nemlig …
 • baby nyfødt1

  Er det nok å være døpt

  Jeg har to spørsmål. 1. Hvor mange besøk har jesusnett daglig? 2. Er et døpt menneske en k…
Last flere inn Spørsmål og svar

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Se også

Født på nytt – Hva er det?

Hva vil det si å bli født på nytt? Hva skal til og når har en visshet om at en er født på …