logo
We wish to share knowledge about Jesus and the christian faith.
Startsiden> Articole de Paște> Vinerea Mare> SANGE, TRANSPIRATIE SI LACRIMI

Page info

Skrevet av Jesusnett Dato11-03-16 22:18 Treff437 Kommentar0
 

Innhold


Sange, transpiratie si lacrimi

Mesaj de paste de : Svein Granerud

Traduse în limba română de Claudio Mihaiu


Eu va pot darui doar sange transpiratie si lacrimi. Aceste cuvinte le-a rostit Winston Churchill in primul sau discurs in plenul Parlamentului din mai 1941 dupa preluarea functiei de prim ministru al Marei Briatanii. In acelasi discurs a spus: Scopul nostrum este sa invingem, sa invingem indifferent de pret…..trebuie sa invingem  ca sa putem supravietui!

 

Pretul

Atunci Isus s-a indreptat catre Ierusalim pentru a petrece pastele – astfel citim in Evanghelii, fiind constient ca asta avea s ail coste. Avea s ail coste sange, transpiratie si lacrimi. El i-a avertizat pe ucenici cu privire la lucrurile care aveau sa se intample dar ei nu au inteles. Dar Isus stia ca pe El il astepta crucea si stia ca misiunea lui este aceasta: sa moara sub ochii oamenilor si parasit de Tatal.

 

Judecata lui Dumnezeu

Suferinta din timpul celui de al doilea razboi mondial a fost enorma. Nu doar cei condamnati la moarte pe cruce stiu ce inseamna durerea. Ce este unic in cazul lui Isus nu sunt durerile provocate de rastignire, dar el este singurul care a experimentat sentinta de a fi parasite de Dumnezeu. Nu se gaseste niciun caz asemanator. Isus este singurul care a trecut prin asta. Iar El nu a supravietuit, el a murit!

 

Eliberare si neprihanire

Atunci sangele, transpiratia si lacrimile lui au fost in zadar? Nu, lupta lui Isus a facut ca noi sa supraviteuim. Noi care aveam sentinta mortii inaintea lui Dumnezeu primim viata in dar prin moartea lui Isus. Eliberat si neprihanit cred ca este mesajul lui Dumnezeu in vinerea mare pentru ca de pe crucea lui Isus vine un mesaj : S-a implinit! Cuvintele acestea vin de l-a Isus atunci cand chinul se apropia de sfarsit. Trebuie sa invingem pentru a supravietui spunea Churchill. Implicatia lui a fost decisiva pentru a invinge trupele naziste. Isus a invins si eu anm invins : cantam noi . Isus s-a luptat si victoria lui e a noastra. In vinerea mare realizam care a fost pretul victoriei.

 


 cd3c6f149f30c21c94b4526f52e802b0_1457731

Foto: Solfrid Lien Christensen

Mesaj de paste de : Svein Granerud

1

Kommentar liste

Ingen kommentar

Jesusnett er tilsluttet Normisjon.
Vi er forpliktet på Bibelen og den evangelisk lutherske bekjennelse.
Tekster kan fritt kopieres om de publiseres uavkortet og forfattere og nettstedet oppgis.
Bilder og illustrasjoner kan bare benyttes etter nærmere avtale.
Henvendelser rettes til maryanette@skaaheim.com.
Gaver til vårt arbeid for å spre Jesu ord mottas med stor takknemlighet!

Gavekonto: 1503 73 41190
Jesusnett er et misjonsprosjekt i Normisjonen.

Du finner oss i
Normisjonens prosjektkatalog
Jesusnett
Copyright © jesusnett.com. Alle rettigheter reservert.