logo
We wish to share knowledge about Jesus and the christian faith.
Startsiden> Articole de Paște> Joia Mare> CINA VESNICA – JOIA NEAGRA

Page info

Skrevet av Jesusnett Dato11-03-16 22:03 Treff453 Kommentar0
 

Innhold


CINA VESNICA – JOIA NEAGRA

Mesaj a lui Anfin Skaaheim - Joia Neagra

Traduse în limba română de claudio Mihaiu

 

Luca 22:14-23

14. Cand a sosit ceasul, Isus a sezut la masa cu cei doisprezece apostoli.

15. El le-a zis: "Am dorit mult sa mananc pastile acestea cu voi inainte de patima Mea;

16. caci va spun ca de acum incolo nu le voi mai manca, pana la implinirea lor in Imparatia lui Dumnezeu."

17. Si a luat un pahar, a multumit lui Dumnezeu si a zis: "Luati paharul acesta si impartiti-l intre voi;

18. pentru ca va spun ca nu voi mai bea de acum incolo din rodul vitei, pana cand va veni Imparatia lui Dumnezeu."

19. Apoi a luat paine; si, dupa ce a multumit lui Dumnezeu, a frant-o si le-a dat-o, zicand:

 "Acesta este trupul Meu care se da pentru voi; sa faceti lucrul acesta spre pomenirea Mea."

20. Tot astfel, dupa ce au mancat, a luat paharul si li l-a dat, zicand: "Acest pahar este legamantul cel nou, facut in sangele Meu care se varsa pentru voi.

21. Dar iata ca mana vanzatorului Meu este cu Mine la masa aceasta.

22. Negresit, Fiul omului Se duce dupa cum este randuit. Dar vai de omul acela prin care este vandut El!"

23. Si au inceput sa se intrebe unii pe altii cine din ei sa fie acela care va face lucrul acesta.

 

Atunci Isus l-a rugat pe Petru si Ioan sa se pregateasca pentru masa pascala. Oare au banuit ei ce fel de mas aii asteapta? Detaliile unei mase Pascale le cunosteau bine. Ei au avut parte  de astfel de cine de cand erau mici.

Erau mese de aducere aminte ca Domnul a izbavit pe Israel din robia egipteana.  

Poporul de atunci a primit de veste prin Moise ca trebuia sa jertfeasca un miel si sa stropeasca cu sange pe tocul usilor. Atunci Ingerul Mortii va trece pe langa si vor fi salvati prin sangele mielului.

 Ei isi cunosteau istoria si stiau ce urmau sa sarbatoreasca in acea seara.

Dar acea cina a luat un curs pe care ei nu il asteptau. Isus a luat Cuvantul, a multumit intai,  

dorindu-si foarte mult sa aiba aceasta cina cu ei. Dar apoi le destainuie ca aceasta cina avea

sa fie ultima inainte ca El sa sufere. Ce insemna asta?

Si ce insemna ca El nu va mai urma sa cineze pana nu se va implini Imparatia lui Dumnezeu.

Asta cu siguranta ar fi insemnat ca urmatoarea masa urma sa aiba loc in slava cereasca.

Nu e de mirare ca au fost uimiti si inspaimanati.

Atmosfera nu s-a imbunatatit in jurul mesei cand El le-a dezvaluit ca avea sa ii paraseasca iar unul dintre cei partasi la cina avea sa il tradeze. Au fost atat de afectati de ceea ce a spus Isus incat au inceput sa se intrebe care dintre ei ar putea sa faca un lucru atat de neacceptat. Imediat dupa aceasta s-a dezvaluit, iar Iuda a parasite cina si a iesit afara in intuneric.  

Finalul cinei nu a fost unul incantator. Si avea sa fie si mai rau. O sa auzim despre aceasta mai mult in saptamana aceasta.

Dar nu este nimic special care iese in evidenta? Ba da, intr-adevar. Trebuie sa fie un motiv bun pentru care el si-a dorit atat de mult sa cineze cu ei aceasta masa. Ceea ce a spus El avea sa regaseasca in evenimentele ce urmau in zilele urmatoare. Ucenicii nu au inteles atunci. Poate ar fi trebuit sa sa inteleaga lucrarea de mantuire si faptul ca el urma sa fie CEL INVIAT. El a luat o paine, a frant-o, a impartit-o si a zis: Acesta este trupul meu, care se daruieste pentru voi.

 Facesti lucrul acesta spre pomenirea mea. In acelasi fel a luat un pahar, au baut toti din el,

 si a aspus ca este sangele lui care se varsa pentru ei.

In acelasi context vine provocarea lui Isus: Faceti lucrul acesta spre pomenirea mea! Asta presupune ca aceasta cina trebuia repetata, pana in acea zi pana cand vor cina masa pascala in slava cereaasca. Si asa a si fost. Dupa inviere l-au intalnit pe Isus cel viu care a trecut prin moarte si atunci au putut intelege la ce au fost partasi cu cateva zile inainte. Isus si-a dat viata pentru ei si a invins pentru ei moartea si mormantul. Era natural  pentru ei sa inteleaga acum. Si in felul asta a dorit El sa isi instaureze cina in biserica lui pe pamant, sa fie  in directa legatura cu ceea lucrarea facuta de El pe cruce.

Prin painea de la cina el vrea sa ne faca partasi trupului sau iar prin vin sa avem parte de noul legamant pe care el la pecetluit inspre mantuire si viata vesnica.

Incepem sa conturam o perspectiva asupra ceea ce s-a intamplat in acea seara in camera din Ierusalim. Era inceputul jubileului darului mantuirii pe care Isus ne-a daruit-o, locul unde avem partasie reala cu El.  

Prin cina primim ceea ce avem nevoie pentru ca intr-o zi sa avem parte la cina cereasca impreuna cu Isus.

Primim cina in credinta si incredere in harul lui,

si putem privi inainte la partasia cu Isus si unii cu ceilalti care va fi pentru vesnicie.

Anfin Skaaheim

 


 

0

Kommentar liste

Ingen kommentar

Jesusnett er tilsluttet Normisjon.
Vi er forpliktet på Bibelen og den evangelisk lutherske bekjennelse.
Tekster kan fritt kopieres om de publiseres uavkortet og forfattere og nettstedet oppgis.
Bilder og illustrasjoner kan bare benyttes etter nærmere avtale.
Henvendelser rettes til maryanette@skaaheim.com.
Gaver til vårt arbeid for å spre Jesu ord mottas med stor takknemlighet!

Gavekonto: 1503 73 41190
Jesusnett er et misjonsprosjekt i Normisjonen.

Du finner oss i
Normisjonens prosjektkatalog
Jesusnett
Copyright © jesusnett.com. Alle rettigheter reservert.